سنگ ها هم زبان خودشان را دارند، حرف شان را بشنویم تا به آنها بیشتر اهمیت بدهیم.

مجله اینترنتی برترین ها

همشهری 6 و 7 - مهتاب خسروشاهی: مهمانی خاصی دعوت شده اید و دوست دارید زیورآلاتی که روی دست و گردن تان می نشینند، جلوه خاصی داشته باشند. علاوه بر اینکه با نوع لباس، رنگ آن و حتی مهمانی که می روید، همخوانی داشته بشند. چه سنگی و چه رنگی را انتخاب می کنید؟ می دانید رنگ سنگی که انتخاب می کنید چه مفهومی داشته و چه اثری روی شما و آنهایی که زیورآلات تان را می بینند، دارد؟ به ویژه در نگاه تیزبین خانم ها که همه چیز را با جزییات به خاطر می سپارند.

سنگ ها و رنگ ها می توانند به زندگی ما رنگ تازه ای بدهند تا حدی که روان شناسان از روی انتخاب طیف رنگی افراد می توانند از ساختار ذهنی آنگاه آگاه شوند. سنگ ها و رنگ آنها همواره یکی از مواردی بوده که نظر همه به ویژه خانم ها را به خودش جلب کرده و پرسش های بی شماری در این زمینه دارند. در پرونده سنگ و رنگ به بررسی تاثیر بصری رنگ ها، معرفی بعضی از انواع آنها و قیمت جهانی آنها پرداخته ایم.

    قرمز، گرمای هستی

مفهوم رنگ

سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

سرخ یا قرمز؛ این کلمه شما را یاد چه چیزی می اندازد؟ احتمالا عشق، حرارت، گرما و انرژی. رنگ قرمز در طیف رنگ ها، گرم ترین رنگ است. این رنگ را بیشتر افراد برون گرا و اجتماعی انتخاب می کنند. رنگ قرمز برای مردم چین نماد کامیابی و شادی است. به همین دلیل رنگ لباس عروس در چین قرمز است. استفاده از رنگ سرخ برای رنگ آمیزی درها در چین نیز نمادی برای ورود به خوشبختی است. قرمز نماد عشق است. به همین دلیل انگشتر با یاقوت سرخ باید در انگشت حلقه باشد. رنگ سیاره مریخ سرخ است. به همین دلیل در یونان باستان، مریخ را خدای جنگ می دانستند.

پیام رنگ

رنگ قرمز نماد انرژی، حرکت و البته خطر است. قرمز رنگ خون است به همین دلیل پیام آور زندگی است. با استفاده از سنگ با رنگ قرمز در زیورآلات تان پیام هایی مانند انرژی و شادی، همراهی، شور و نشاط، هیجان، حرکت و مصمم بودن برای رسیدن به اهداف و آرزوها، تلاش برای رسیدن به آرزوها و دوری از هرگونه غم، افسردگی، ترس و اضطراب را به اطرافیان منتقل می کنید.

نمونه های شاخص


در طیف رنگی قرمز، 10 نوع سنگ وجود دارد که با 5 نمونه از شاخص ترین آنها آشنا می شویم.

مرجان سرخ

سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

مرغوب ترین نوع آن از دریای مدیترانه، سواحل استرالیا، ساحل جنوب دریای خزر، ژاپن و آفریقا استخراج می شود. قیمت هر قطعه 3 در 5 سانتی متری مرجان سرخ برابر با 15 دلار است. مرجان سرخ، صورتی، زرد و سیاه از انواع دیگر این سنگ قیمتی هستند.

لعل

این سنگ که به اسم «نار سنگ» یا «حجر سیلان» نیز معروف است یکی دیگر از سنگ های طیف سرخ است. چینی ها لعل را نگهبان تجارت می دانند. این سنگ به شکل تک رنگ یا رگه دار و به مخلوطی از رنگ بنفش- قرمز، زرد- قرمز، قرمز شیشه ای، زرد- سبز با رگه قرمز، قهوه ای مایل به قرمز- سیاه و... وجود دارد. هرکدام از این سنگ ها نیز اسم خاصی دارند. آفریقا زادگاه اصلی این سنگ است. هند، روسیه، برزیل و آمریکا منابع دیگر این سنگ هستند. هرقطعه 10 تا 20 میلی متری آن به ارزش 7 دلار و 25 تا 30 میلی متری آن 14 دلار به فروش می رسد.

یشم قرمز

این سنگ به عقیده چینی ها، نگهبان شب است. رنگ این سنگ از سرخ اناری تا نارنجی متغیر است. یشم رنگین کمانی، یشم با تک رنگ سبز، بنفش- سفید و نارنجی- سفید در این گروه قرار دارند. زادگاه این سنگ، کشورهای مختلف است. بهای هر رشته ده دانه ای آن که اندازه هر دانه 8 میلی متر باشد، 7 دلار و هر عدد یشم رنگین کمانی 5 در 8 سانتی متری، 13 دلار است.

وانادیوم


سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

این گونه در واقع یک سنگ آتشفشانی است. به همین دلیل چینی ها این سنگ را سنگ انرژی زا می دانند. علاوه بر اینکه این سنگ بدن را در مقابل اشعه محافظت می کند. رنگ وانادیوم متغیر است چون معمولا همراه با سنگ های دیگر استخراج می شود. رنگ آن از نوع سرخ رگه دار تا نارنجی متغیر است. وانادیوم از معادن مختلف استخراج می شود. هر قطعه سنگ 2 و نیم تا 3 و نیم سانتی متری خالص شده این سنگ 55 دلار است. اما انواع بکر آن تا 100 دلار نیز به فروش می رسد.

شنگرف:

اسم دیگر این سنگ، «سولفور سیماب» یا «شنجرف» است. به عقیده مردم چین این سنگ اعتماد به نفس فرد را به دلیل زیبایی خیره کننده اش بالا می برد! اصل این سنگ به صورت ترکیب با جیوه و سولفور است. برای تهیه جیوه براق نیز از این سنگ استفاده می کنند. شنگرف معدنی نیز از معادن مختلف استخراج می شود. بهای هر عدد سنگ استخراج شده آن 3 دلار و انواع بکر آن بسته به اندازه از 35 تا 50 دلار متغیر است.


•    قهوه ای، خلوص خاک

مفهوم رنگ

سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

علاقه مندان به این رنگ، اصولا افرادی جذاب بوده و نقش راهبر را دارند. البته بعضی معتقدند، رنگ قهوه ای، رنگ افراد کمی آرام و کند از نظر تحرک بدنی است. اما رنگ افراد متفکر است. رنگ قهوه ای، رنگ خاک، تنه درختان رنگ زندگی است. بنابراین همراه داشتن سنگی به این رنگ، می تواند حس نزدیکی به طبیعت و آرامش را به همراه داشته باشد.

پیام رنگ

این رنگ معمولا با رنگ های دیگری مانند سبز، قرمز، آبی و زرد جان تازه ای گرفته و بیشتر جلوه می کند. جالب اینکه در طبیعت هم ترکیبی از این رنگ ها را می بینیم. رنگ قهوه ای، نقش رنگ مکمل را بازی می کند. این رنگ باعث ایجاد احساس استواری و ثبات قدم در رفتار و انتقال این حس به اطرافیان می شود. بعضی از طیف های رنگ قهوه ای انتقال دهنده حس گرما، آرامش، امنیت و اتکا هستند. طبیعی است که استفاده از سنگ ها با این رنگ نیز همین حس را به خود شخص و دیگران منتقل می کند.

نمونه های شاخص

10 نوع طیف رنگی قهوه ای در بین سنگ های زینتی وجود دارد که با 5 نوع شاخص آن آشنا می شوید.

چشم ببر

سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

اسمش هم خاص و زیباست! چینی ها معتقدند همراه داشتن این سنگ مایه خوشبختی است. علاوه بر این آنها بر این باورند که این سنگ فرد را از چشم زخم محافظت می کند. همراه داشتن این سنگ باعث افزایش تمرکز و جذب انرژی های مثبت می شود. این سنگ رگه دار بوده و رگه هایی با طیف رنگی سبز یا قرمز در آن دیده می شود. بهای هر قطعه بکر این سنگ در اندازه 8 سانتی متر، معادل 2 دلار است. یک رج 10 تایی صیق یافته این سنگ که اندازه هر دانه آن 8 میلی متر باشد، به قیمت 8 تا 12 دلار به فروش می رسد.

سنگِ چوب


اسم دیگر آن، «تخته سنگ» است. این سنگ معمولا در شرایط ویژه ای شکل می گیرد که شاخص ترین آن تشکیل شدن در لایه های فسیلی است. رنگ اصلی آن قهوه ای است اما معمولا با رگه های خاکستری و سبز نیز دیده می شود. منابع اصلی این سنگ، معادن کشور آرژانتین، مصر و جمهوری چک است. هر قطعه سنگ بکر آن در ابعاد 7 و نیم سانتی متر به ارزش 20 دلار و نوع صیقل یافته آن در ابعاد 2 و نیم سانتی متر به قیمت 5 دلار به فروش می رسد.

آراگون

شاخص ترین شکل این سنگ، بیضی شکل با رگه هایی شبیه به پوست ببر است. انواعی از آن نیز به شکل ستاره ای وجود دارد. چینی ها معتقدند ساختار این سنگ به شکلی است که می تواند علاوه بر دریافت انرژی مناسب، به فردی که از آن استفاده می کند، ابهت بدهد. منابع اصلی این سنگ اسپانیا، مکزیک، مراکش و آریزوناست. اما بهترین آنها در اسپانیا یافت می شود. هر قطعه صیقل یافته آن در ابعاد 2 و نیم سانتی متر به قیمت 3 دلار و هر قطعه انواع بکر و ستاره ای آن در ابعاد 2 و نیم تا 3 سانتی متر به قیمت 10 دلار به فروش می رسد. انواع بیضی شکل و صیقل یافته آن در ابعاد 4 سانتی متر تا قیمت 25 دلار نیز فروخته می شود.

استرومانولیته


سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

ظاهر این سنگ شبیه به پوست مار است به همین دلیل جمع زیبایی و ترس است! این سنگ از دل فسیل ها بیرون آمده و قدیمی ترین نمونه آن مربوط به 3 و نیم میلیون سال پیش است. این سنگ در حقیقت از کلونی آلگ های آبی- سبز یا سیانوباکترها ایجاد می شود. بعضی از محققان معتقدند آلگ ها از نخستین نمونه های حیات روی کره خاکی هستند. به همین دلیل ارزش این سنگ بالاست. هر قطعه 2 و نیم سانتی متری این سنگ به قیمت 8 دلار به فروش می رسد. هر قطعه فسیلی اصل آن نیز بسته به اندازه از 15 تا 35 دلار ارزش دارد.

زاینیت یا آگزینیت

چینی ها عقیده دارند این سنگ به دلیل آنکه سنگی کاملا معدنی است، به همراه داشتن آن حس انسان را به طبیعت نزدیک کرده و به او اعتماد به نفس می دهد. منابع اصلی این سنگ معادن کشورهایی مانند فرانسه، مکزیک و ایالات متحده است. این سنگ از تراش گرانیت به دست می آید. بهای هر قطعه 2 و نیم سانتی متری صیقل یافته این سنگ، 3 دلار و نوع بکر آن در همان ابعاد به قیمت 4 دلار است.


•    صورتی، آرامش هستی

مفهوم رنگ


سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

رنگ صورتی، رنگ سکوت و آرامش است. عشاق معمولا رنگ صورتی را انتخاب می کنند و جالب اینکه اگر از کسی هدیه ای با سنگ صورتی گرفتید، یعنی اینکه او شما را هیچ گاه فراموش نخواهدکرد.

پیام رنگ

رنگ صورتی، مخلوط رنگ سفید و قرمز است. میزان انرژی موجود در این رنگ بستگی به شدت رنگ قرمز آن دارد. اما سفید رنگی است که باعث ایجاد تعادل در حس این رنگ می شود. رنگ سفید نماد پاکی و رنگ قرمز نماد انرژی و هیجان در این رنگ است. همراه بودن این دو رنگ تعادل حس ایجاد می کند. در بعضی از زندان ها از این رنگ برای آرامش فضا استفاده می کنند. استفاده از سنگ با رنگ صورتی باعث ایجاد حس آرامش، اطمینان و رضایت می شود.

نمونه های شاخص


14 نوع سنگ ها با طیف رنگ صورتی در طبیعت وجود دارد که در اینجا با پنج نمونه از شاخص ترین آنها آشنا می شوید.

رودوکروسیت


سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

این سنگ که به اسمر «رز گرم»، «رز تمشکی» و سنگ آهک منگنزی هم شناخته می شود، یکی از انواع خاص سنگ صورتی است. چینی ها معتقدند، استفاده از آن انتقال دهنده حس عاطفی است. علاوه بر اینکه روی حس خلاقیت نیز اثر مثبت دارد. شکل اصلی این سنگ، کلیوی است. خاستگاه اصلی این سنگ، معادن کشور آرژانتین، مکزیک، ایالات متحده، آفریقای جنوبی، اسپانیا و رومانی است. هر قطعه سنگ 2 و نیم در 3 سانتی متری آن به قیمت 6 و نیم دلار و هر تسبیح ده عددی از آن قیمت 13 تا 32 دلار بسته به ساختار و اندازه سنگ، به فروش می رسد.

روز کوارتز


ویژگی این سنگ شفافیت آن است. به همین دلیل هم آن را سنگ عشق و آرامش می دانند. رنگ آن بسیار آرام بخش است. بهای هر بشته 10 دانه ای آن که اندازه هر مهره، 10 در 14 میلی متری باشد، 7 دلار است. اما بعضی از انواع خاص آن که ساختار ویژه ای دارند تا 120 دلار نیز به فروش می رسد. این دانه ها معمولا تک و بزرگ بوده و از آن به عنوان نگین انگشتر استفاده می کنند.

ترومالین صورتی

طیف رنگی این سنگ بسیار خاص است به طوری که از طیف رنگی صورتی کمرنگ تا قرمز شرابی را در بر می گیرد. چینی ها معتقدند این سنگ برای زنان آرامش و اعتماد به نفس به همراه دارد. استفاده از این سنگ باعث تعادل رفتاری فرد می شود. دلیل آن نیز رنگ زیبا و خاص این سنگ است. هر قطعه سنگ 3 سانتی متری بکر ترومالین 24 دلار و هر دانه 3 سانتی متری تراش داده شده آن 3 دلار به فروش می رسد.

دانبوریت

سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

چینی ها این سنگ را نوعی سنگ درمانی می دانند. به این دلیل که معتقدند دانبوریت جنبه معنوی داشته و همراه داشتن آن باعث آرامش روان می شود. به همین دلیل بسیاری از مردم چین انگشتر یا آویزی از این سنگ دارند. معادن اصلی این سنگ در کشور ژاپن، مکزیک، روسیه، ماداگاسکار، بولیوی و برمه است. دانبوریت کریستالی در سه رنگ، بی رنگ، صورتی کمرنگ و زرد یافت می شود. بهای آن بسته به رنگ و اندازه بسیار متغیر است.

هالیت صورتی

این سنگ معدنی به خاطر رنگ و ساختار ویژه ای که دارد، آرام بخش است. در چین باستان برای درمان بهتر زخم ها و آرام کردن درد افراد این سنگ را به عنوان سنگ درمانی به صورت آویز گردنی یا گوشواره به بدن فرد می آویختند. هر قطعه بکر این سنگ در ابعاد 2 و نیم در 3 سانتی متری به قیمت 11 دلار و در ابعاد 2 و نیم در 2 و نیم به قیمت 9 دلار به فروش می رسد.


•    سبز، شور زایش

مفهوم رنگ


سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

حتی در فصل زمستان اگر نگاهی به اطرافتان بیندازید، کاج و سروهای سر به فلک کشیده سبزرنگ را خواهید دید. بنابراین سبز، نماد طبیعت، زایش و زندگی است. علاقه مندان به این رنگ معمولا افرادی هستند که برای خودشان احترام قایل بوده و خود را افرادی ارزشمند می دانند. سبز، رنگ تعادل، رویش فراگیری و هماهنگی است. کسانی که رنگ سبز را انتخاب می کنند، افرادی با رفتار متعادل بوده و می توان به آنها اطمینان داشت.

پیام رنگ

با استفاده از رنگ سبز تعادل در ذهن فرد ایجاد می شود. از آنجایی که تغییر و دگرگونی دو بال تحول و رشد است؛ استفاده از رنگ سبز می تواند رسیدن نغییر و تعادل را تسهیل کند. این رنگ را می توان رنگ ثبات و پایداری دانست. در فرهنگ مردم آسیا و بسیاری دیگر از فرهنگ ها، رنگ سبز، رنگ مقدسی است آنها معتقدند که استفاده از این رنگ فرد را از ارتکاب به گناه دور کرده و مصون می کند.

نمونه های شاخص

27 طیف رنگ سبز در سنگ های زینتی وجود دارد که با 5 نوع شاخص آنها آشنا می شویم.

مالاشیت

سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

یک قطعه سنگ مالاشیت را می توانید گردن اغلب کودکان یونانی ببینید. به این دلیل که مردم یونان عقیده دارند همراه داشتن این سنگ کودکان را از چشم زخم مصون می کند. علاوه بر اینکه عقیده دارند همراه داشتن این سنگ می تواند روی برقراری ارتباط بین افراد تاثیر مثبت داشته باشد. به همین دلیل شاخص ترین رنگ در جواهرات زنان یونان باستان، مالاشیت است. یونانیان به این سنگ لقب «آیینه روح» داده اند. به همین دلیل هم اغلب آن را بدون هیچ تراشی استفاده می کنند. طیف رنگ این سنگ از سبز تیره تا کمرنگ متغیر است. خاستگاه اصلی مالاشیت معادن کشورهای یونان، زئیر، شیلی و استرالیاست. هر قطعه سنگ 2 و نیم تا 3 سانتی متری این سنگ بین 4 تا 100 دلار به فروش می رسد.

جید

در اساطیر این سنگ را نماد «عشق و محبت» می دانند. در چین باستان هدیه ای از سنگ جید با طرح پروانه نمادی برای ابراز عشق و محبت بوده است. علاوه بر اینکه معتقد بودند همراه اداشتن این سنگ، خوشبختی و ثروت به بار می آورد. جید را حافظ سلامتی نیز می دانند. بهای هر قطعه سنگ بکر نتراشیده آن که اندازه اش 2 و نیم سانتی متر بوده و رنگ آن روشن باشد، 2 و نیم دلار و رنگ تیره آن تا 3 دلار به فروش می رسد.

دیوپتاز


مردم چین اعتقاد دارند همراه داشتن یک قطعه از این سنگ باعث کاهش اضطراب و استرس می شود. اما نکته مهم تر درباره این سنگ، زیبایی خیره کننده آن است. کریستال های کانی متصل به سنگ معدنی مس که از دل معادن روسیه استخراج می شوند، بهترین نوع دیوپتاز هستند. علاوه بر این، این سنگ از معادن نامیبیا، زئیر، شیلی و جنگل های آریزونا استخراج می شود. بهای هر قطعه سنگ معدنی آن با تراش طبیعی در ابعاد 7 و نیم در 13 سانتی متری برابر با 220 دلار است.

سرافینیت


سنگ های رنگی چه معناهایی دارند؟

مخلوطی از رنگ نقره ای، سبز و سفید ویژگی مهم آن است. اسم این سنگ از فرشته نظم یا «سرافیم» گرفته شده است. این فرشته را، فرشته سلطنت نیز می دانند. بنابراین در اساطیر یونان این سنگ را نماد سلامت، بزرگی، تعادل و شکوه می دانستند. سرافینیت فقط از منطقه خاصی از روسیه استخراج می شود. بهای هر قطعه سنگ تراش نخورده این سنگ به شکل بلوری 60 در 80 سانتی متری 55 دلار است. انواع دیگر آن که تراش خورده و بکر نیستند بین 7 تا 10 دلار به فروش می رسد.

مولداویت


در چین باستان این سنگ را سنگ گشایش کار، سنگ شانس و رسیدن به هدف، هماهنگی و وحدت می دانند. این سنگ از معادن جمهوری چک استخراج می شود. بهای هر قطعه تراش نخورده این سنگ به وزن 5 گرم به قیمت 11 دلار به فروش می رسد. با بالارفتن وزن، بهای آن بیشتر خواهدشد. به شکلی که یک قطعه تراش نخورده 11 گرمی آن 263 دلار و هر قطعه 14 گرمی آن 332 دلار ارزش دارد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه