به گفته برخي منتقدان، نيكي كريمي اولين ستاره بعد از انقلاب سينماي ايران است. حضور او و ابوالفضل پورعرب در فيلم «عروس» باعث شد دوباره در سينماي ايران ستاره‌هايي متولد شوند كه در ميان تماشاگران محبوب هستند.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله سیب سبز:  به گفته برخی منتقدان، نیکی کریمی اولین ستاره بعد از انقلاب سینمای ایران است. حضور او و ابوالفضل پورعرب در فیلم «عروس» باعث شد دوباره در سینمای ایران ستاره‌هایی متولد شوند که در میان تماشاگران محبوب هستند. 25 سال از اولین حضور سینمایی نیکی کریمی می‌گذرد و او در این ربع قرن، دنیاهای متفاوتی را تجربه کرده؛ از بازیگری گرفته تا کارگردانی، ترجمه و عکاسی. نکته اینجاست که سبک و استایل لباس پوشیدن نیکی کریمی، همراه با تجربه فضاهای تازه عوض شده و در آستانه میانسالی می‌تواند یکی از خوش‌پوش‌ترین دست‌اندرکاران پررنگ سینمای ایران باشد.

بازیگر دیروز

بازی نیکی کریمی در فیلم‌هایی چون «سارا»، «پری»، «دوزن» و. . . همیشه در خاطره‌ها می‌ماند. در روزهایی که نیکی کریمی در این فیلم‌ها بازی می‌کرد و بازیگری پررنگ‌ترین فعالیت او بود به پوشیدن لباس‌های گشاد علاقه داشت. یک مانتو با برش راسته گشاد، بلند و اغلب جلوباز انتخاب اصلی او بود که با یک شال نخی رها شده، کامل می‌شد. در دهه 70 شمسی استفاده از لباس‌های گشاد و راحت، وجه مشخصه خانم‌هایی بود که در فضاهای هنری رفت و آمد می‌کردند. خانم‌های بازیگر، کارگردان و حتی نقاش‌ و مجسمه‌ساز بیشتر با مانتوهای بلند وگشاد و شال‌های نخی ساده دیده می‌شدند.

خوش‌پوشی در ساعت40

 درواقع این گروه سعی می‌کردند، تفکر متفاوت‌شان را با سبک لباس پوشیدن راحت‌شان نشان دهند. در دهه 80 شمسی که نیکی کریمی بیش از همه با شال‌های بلند نخی‌اش شناخته می‌شد، بیشتر از همیشه به فعالیت‌های هنری مشغول بود. او در این دهه اولین فیلمش به نام یک شب را کارگردانی کرد، اولین نمایشگاه عکسش را برگزار  و اولین اثر ترجمه‌اش را روانه بازار کرد و بارها چه برای دریافت جایزه و چه داوری در جشنواره‌های خارجی شرکت و سعی کرد با انتخاب لباس‌هایی که نمادهای سنتی ایرانی دارند، نماینده خوبی برای ایران باشد؛ مثلا در جشنواره فیلم ابوظبی، مانتو و شال قرمزی به تن داشت که با پارچه‌های سنتی تکه‌دوزی شده بود ولی متاسفانه این لباس چنان دوخت شکیل و فاخری نداشت که برازنده یک بانوی ایرانی باشد و بهتر بود به جای پارچه کارشده در این لباس (ساتن یا حریر) از پارچه‌ای فاخرتر مثل ابریشم استفاده می‌کرد.

استفاده از رنگ قرمز هم بیش از اندازه بود و بهتر بود از شالی با رنگ ملایم‌تر استفاده می‌کرد به‌ویژه که تجربه نشان داده رنگ‌های خفته که برق و تندی ندارند، با فرم چهره و رنگ پوست این بازیگر هماهنگی بیشتری دارند.  فرشته شجاع فیلم دوزن، با یک روسری سبز ملایم ارتشی یا زرشکی خفته، چهره‌ای به مراتب دلنشین‌تر و دوست‌داشتنی‌تر دارد.

خانم کارگردان امروز

در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر که بهمن ماه گذشته در کاخ جشنواره برگزار شد، نیکی کریمی به عنوان خانم کارگردان با فیلم «شیفت شب» حضور داشت. در این حضور خانم کارگردان، استایل و سلیقه متفاوتی از خودش نشان داد که با هنرمند بازیگر دهه‌ قبل فرق می‌کرد. در این مراسم او اغلب مانتوهای کتی برش‌خورده به تن داشت که روی آنها با کار دست تزیین شده بود.

انتخاب‌های کلاسیکی که باعث می‌شد نیکی کریمی 43 ساله، باوقارتر و وزین‌تر از همیشه به نظر برسد.  این مانتوهای کمرکرستی و برشدار، او را بلندتر و کشیده‌تر از همیشه نشان می‌دادند. او همین لباس پوشیدن را در تمام روزهای جشنواره ادامه داد تا به همه نشان دهد، برای سال‌های میانسالی پیش رو استایل کلاسیک و رسمی‌تری را انتخاب کرده است.

استفاده از سال‌های دانشجویی

نیکی کریمی در اوایل دهه 70 شمسی، بعد از بازی در چند فیلم، راهی آمریکا شد تا در رشته طراحی لباس درس بخواند. این تحصیلات هر چند هیچ‌وقت به عنوان یک شغل و حرفه به کمک نیکی کریمی نیامد و او حضور در عالم سینما را به هر کاری ترجیح داد ولی به عنوان دانش‌آموخته رشته طراحی لباس به خوبی می‌داند که برای به دست آوردن یک جایگاه با ثبات و قابل احترام باید از لباس‌ها هم کمک گرفت.

خوش‌پوشی در ساعت40

 انتخاب لباس‌های رسمی‌تر و کلاسیک، نه فقط به نیکی کریمی بلکه به هر فردی در شغلش کمک می‌کند تا فردی جدی‌تر، مصمم‌تر و موفق‌تر به نظر برسد. اگر به آقایان پیشنهاد می‌شود که برای کسب موفقیت‌های حرفه‌ای سراغ کت‌وشلوار بروند، خانم‌ها هم بهتر است مانتوهای برشدار و رسمی‌تر را انتخاب کنند.

طراح مورد علاقه نیکی

برنده دیپلم افتخار «جایزه ویژه هیات داوران» برای کارگردانی و بازی در فیلم «شیفت شب» اگر خودش طراح لباس نشد اما از طراحان لباس برای خوش‌پوشی استفاده می‌کند. مانتوهای متنوعی که او برای شرکت در برنامه‌های مختلف به تن دارد، کار طراحان جوانی است که در سال‌های اخیر در بازار پوشاک ایران شروع به فعالیت کرده‌اند.

در میان طراحان ایرانی، برند محبوب نیکی کریمی زریر است؛ گروهی حرفه‌ای در کار طراحی لباس که از 12 سال پیش فعالیت خودشان را شروع کردند و سعی می‌کنند با استفاده از پارچه‌ها و نمادهای سنتی ایرانی، تن‌پوش‌هایی مدرن و امروزی خلق کنند. در اغلب مراسم رسمی، مترجم آثار حنیف قریشی، با یکی از کارهای زریر حضور پیدا می‌کند که به دلیل طراحی فاخر و دوخت ظریف، تحسین‌برانگیز است. این انتخاب‌ها باعث شده تا نیکی کریمی هرچند جوانی را پشت سر گذاشته اما شیک‌پوش‌تر و برازنده‌تر از همیشه باشد.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه